Strona główna » Blog » Zdrowie » Śniadanie – najważniejszy posiłek dnia

Śniadanie – najważniejszy posiłek dnia

Śniadanie to posiłek, który powinien dostarczyć nam dużo energii od samego rana, ponieważ daje nam siłę na cały dzień oraz pobudza przemianę materii. Jedzenie porządnego śniadania nie tylko jest zdrowe, ale także korzystne podczas odchudzania.

Jak śniadanie wpływa na nasze zdrowie

Pożywne śniadanie reguluje poczucie łaknienia na resztę dnia. Co za tym idzie, jeśli pomijamy ten posiłek, możemy doprowadzić do nadwrażliwości na insulinę, a w konsekwencji do cukrzycy typu 2, a także do nadciśnienia. Co więcej, spożywanie śniadań obniża ryzyko chorób serca.

Ponadto regularne spożywanie śniadań wpływa dobrze na naszą energię w ciągu dnia. Przeprowadzono badania, które wykazały, że osoby, które codziennie jedzą śniadanie częściej poświęcają się aktywności fizycznej. Dodatkowo pożywne śniadanie sprawia, że nasz mózg pracuje sprawniej i łatwiej nam skupić się w trakcie pracy.

Jak śniadanie wpływa na odchudzanie

Śniadanie pobudza metabolizm i przyspiesza spalanie kalorii przez resztę dnia, dlatego jest bardzo ważne dla osób, które chcą schudnąć. Aby przyspieszyć metabolizm, powinno składać się z produktów o niskim indeksie glikemicznym oraz błonnika i chudego białka. Poranny posiłek zapobiega także zachciankom żywieniowym na przekąski w ciągu dnia. Dzięki temu łatwiej utrzymać dietę odchudzająca i zrezygnować z niezdrowych produktów.

Zdrowe i pożywne śniadania

Śniadanie powinno być złożone z różnych składników odżywczych. Rano powinniśmy dostarczyć naszemu organizmowi posiłek, który składa się z ok. 15% białka, ok 30% tłuszczy oraz 50% węglowodanów. Najlepszym rozwiązaniem jest spożycie płatków owsianych z owocami i mlekiem lub jogurtem albo przyrządzenie koktajlu owocowo-warzywnego z dodatkiem nasion.

Jedząc zdrowe śniadanie zapewnisz sobie mnóstwo pozytywnej energii. Dostarczając swojemu organizmowi dawkę pożywnych produktów, wzmacniasz swoją odporność i sprzyjasz zachowaniu szczupłej sylwetki 🙂