Strona główna » Blog » Zdrowie » Jesteś tym co jesz, czyli o wpływie diety na geny

Jesteś tym co jesz, czyli o wpływie diety na geny

Jak wiadomo dieta jest bezpośrednią przyczyną wielu chorób i istotnym czynnikiem, który wpływa na nasze samopoczucie. Jedzenie, które spożywamy oddziałuje na procesy metaboliczne, wydzielanie hormonów, skład krwi, budowę błon i inne elementy. Okazuje się, że dieta ma wpływ nie tylko na funkcjonowanie poszczególnych narządów organizmu, ale także na nasze geny! Oddziałuje bowiem na epigenomy, czyli substancje, które przyłączają się do genomu i zmieniają jego aktywność. Ponadto dieta wpływa bezpośrednio na sekwencję DNA.

Czym jest epigenom?

Epigenom składa się z wielu białek substancji oraz substancji chemicznych. Substancje te mogą przyłączać się do DNA i zmieniać jego aktywność poprzez włączanie i wyłączanie genów. Związki epigenomiczne to markery, które wpływają na odczytywanie informacji genetycznej z DNA.
Epigenom może być modyfikowany przez rodzaj diety, jaką stosujemy. Zatem jaką dietę wybrać, aby pozytywnie wpływać na nasze geny?

Jaką dietę stosować, aby wywierać dobry wpływ na nasze geny?

Istnieje dieta, która jest stworzona specjalnie dla danej osoby i dopasowana do jej genów. Jest to dieta osobnicza, nazywana także genodietą. Opracowuje się ją na podstawie badań danej osoby oraz analizy genów DNA. Korzystają z niej w szczególności znane osoby, które mogą sobie pozwolić na opłacenie takich badań. Na szczęście amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania, których wynikiem było opracowanie diety dopasowanej do genów idealnej dla całego społeczeństwa. W badaniach wzięło udział 30 mężczyzn, którzy zdecydowali się przez 3 miesiące radykalnie zmienić swój sposób życia. Ich dieta składała się z surowych owoców i warzyw, roślin strączkowych, produktów sojowych i pełnoziarnistych, a także codziennych spacerów i ćwiczeń relaksacyjnych.
Wyniki badania były następujące; spadek wagi, korzystne zmiany w organizmie, obniżenie cholesterolu, zmniejszenie ciśnienia krwi, a nawet zmiana 500 genów!

Zdrowie to jedna z najcenniejszych wartości w naszym życiu. Młodzi ludzie nie zdają sobie z tego sprawy, dopóki nie zachorują na jakąś ciężką chorobę. Mało osób wie o tym, że może tego uniknąć odpowiednio się odżywiając. Badanie udowodniły, iż podstawą dobrej diety są surowe owoce i warzywa. Dlatego dieta owocowo-warzywna jest dobra dla osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie.