Strona główna » Blog » Porady » Jak mądrze pić kawę

Jak mądrze pić kawę

Wielu z nas mimo ścisłej diety, nie potrafi sobie odmówić kubka kawy o poranku. Chcemy jak najszybciej dostarczyć sobie codzienną dawkę kofeiny, aby pobudzić nasz organizm do działania. Jednak takie myślenie jest błędne! Spożywanie kawy o poranku wcale nie pomaga w pozyskiwaniu energii. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym, kiedy jest odpowiedni czas na filiżankę kawy, zapraszamy do lektury wpisu.

Kortyzol- hormon energii

Powodem, dla którego nie powinniśmy pić kawy zaraz po przebudzeniu jest kortyzol.
Kortyzol to hormon stresu, który jest wydzielany zaraz po przebudzeniu między 8 a 9 . Cykl jego wydzielania jest regularny i następuje co kilka godzin. Organizm otrzymuje wtedy naturalną dawkę energii, więc dostarczanie organizmowi kofeiny w tym momencie jest bezcelowe. Kiedy zatem najlepiej sięgnąć po filiżankę kawy?

Kiedy najlepiej pić kawę?

Najlepszą porą na pierwszy kubek kawy jest 10 rano, wtedy działanie kortyzolu spada. Następnie jego działanie wzrasta między 12 a 13, zatem następną kawę możemy wypić ok. 15. Ostatni raz poziom kortyzolu wzrasta między 17.30 a 18.30.

Jak długo kofeina działa na nasz organizm?

Aby kofeina zaczęła działać na nas pobudzająco musi minąć od 15 do 45 minut. Jej okres półtrwania to około pięciu do sześciu godzin, co oznacza, że potrzeba tak długo, aby stężenie w krwiobiegu zmniejszyło się o połowę. Dla palaczy okres półtrwania kofeiny w krwiobiegu wynosi zaledwie trzy godziny, co wyjaśnia fakt, dlaczego palacze piją często więcej kawy.

Efekty picia kawy

Ilość kofeiny do 250 miligramów powoduje, że możemy zwiększyć zasoby swojej uwagi i być bardziej czujni. Jednak dawki przekraczające 1000 miligramów mogą wpływać na sen i wydajność poznawczą.
Niestety, kofeina i brak snu zbyt często tworzą błędny cykl. Ludzie często spożywają kofeinę, ponieważ nie mają wystarczająco dużo snu, a następnie kofeina uniemożliwia im uzyskanie ilości i jakości snu, których potrzebują, aby poczuć przytomność i energię.
Jak zatem spożywać kawę, aby nie zakłócała ona naszego cyklu snu?
Po pierwsze, nie spożywaj kofeiny zbyt późno po południu. Jeśli chcesz iść do łóżka o 22:00, to powinieneś prawdopodobnie unikać kofeiny po 12:00. Jeśli w południe spożyłeś 200 mg kofeiny, w oparciu o okres półtrwania kofeiny wynoszący 5,7 godziny, to o 22:00 nadal masz ponad 50 mg w swoim organizmie.
Po drugie, poznaj swoją osobistą, bezpieczną dzienną dawkę kofeiny. Dla większości ludzi wynosi ona od 300-400 mg dziennie.

kiedy pić kawę