Strona główna » Blog » Ogólne » Co to jest graviola?

Co to jest graviola?

Graviola jest owocem rośliny pochodzącej z Ameryki Środkowej i Antyli. Znana także jako flaszowiec miękkociernisty lub guanábana. Wiecznie zielone drzewo osiąga do 10m wysokości. Rodzi duże owoce o wadze średnio 3–6kg. Są pokryte zieloną skórą z kolcami, a ich miąższ jest biały i bardzo soczysty. Owoce gravioli wykorzystuje się do przygotowania napojów i syropów. Ma wyjątkowy smak i zapach.

W ostatnich latach budzi duże zainteresowanie w medycynie niekonwencjonalnej. Czy faktycznie owoc ten może przynosić pozytywne efekty w walce z rakiem? Przyjrzymy się temu bliżej!

Na co stosować graviolę?

Od wieków owoc tropikalnej rośliny był używany na wiele dolegliwości. Mieszkańcy Ameryki Południowej podawali ją jako środek na biegunkę, gorączkę czy schorzenia wątroby. W badaniach przeprowadzonych w latach 40. XX w. naukowcy odkryli działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwpasożytnicze. Znakomicie zwalcza wirusy, obniża poziom ciśnienia i cukru, jak i zapobiega wrzodom. Pomaga także na astmę, działając przeciwkaszlowo i uspokajająco. Poza tym owoce gravioli są bogatym źródłem witamin (B1, B2 i C) oraz minerałów (magnez, cynk, potas, wapń). Zdrowotne właściwości charakteryzują także liście i korzenie drzewa gravioli.

Graviola okrzyknięta lekiem na raka?

W liściach flaszowca miękkociernistego występują związki wykazujące działania przeciwnowotworowe, tzw. acetogeniny annonaceowe. Naukowcy potwierdzili, że bardzo dobrze hamują wzrost komórek rakowych. Działają na 12 typów nowotworów m.in. piersi, prostaty, trzustki, płuc, jelit czy chłoniaka. Związki acetogeniny uchodzą za znacznie mocniejsze i skuteczniejsze niż chemioterapia. Mimo tego nie powodują skutków ubocznych dla tkanek zdrowych. Specjaliści z Cancer Research UK nie potwierdzili jeszcze, że graviola jest lekiem na raka. Dotychczas nie zostały przeprowadzone żadne badania na ludziach, tylko testy laboratoryjne. Zalecają być ostrożnym w spożywaniu napojów czy specjalnych tabletek z gravioli.

Jak spożywać graviolę?

Owoce mogą być jedzone bezpośrednio. Mają lekko kwaśny smak. Można także samemu wycisnąć z niej sok lub kupić gotowy w sklepach zielarskich i sklepach internetowych. Sprawdza się jako dodatek do lodów, sałatek owocowych i deserów. Istnieje też możliwość przygotowania naparu z suszonych liści gravioli: do 700ml zimnej wody wsypać należy 1–2 łyżki suszu i gotować 5–10min od momentu wrzenia.

Co istotne: nie zaleca się stosowania gravioli przez dłuższy czas. Należy robić przerwy od spożywania jej. Graviola stanowi doskonałe urozmaicenie i suplement diety. Nie ma dowodów na to, że jest bezpieczna dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.