Strona główna » Blog » Porady » Najlepsze sposoby na oczyszczenie wątroby

Najlepsze sposoby na oczyszczenie wątroby

Wątroba jest wyjątkowo istotnym, choć często zaniedbywanym przez nas organem. Odgrywa nie tylko zasadniczą rolę w procesie trawienia – przetwarzając substancje odżywcze wchłonięte przez jelita i magazynując witaminę A, żelazo oraz inne minerały, ale również nieustannie filtruje naszą krew – reguluje poziom cukru, białka i tłuszczu we krwi. Wątroba jest też miejscem, w którym gromadzą się wszelkie toksyny, które byłyby w stanie nas zabić, gdyby nie ciężka i mozolna praca tego niesamowitego, wielofunkcyjnego narządu.

Czynniki szkodliwe dla wątroby

Tryb życia, nafaszerowane chemią jedzenie, tabletki przeciwbólowe, antykoncepcja hormonalna, nadużywanie alkoholu czy narkotyków – to wszystko przyczynia się do nadmiernego odkładania się toksyn w organizmie, co może doprowadzić do powstania wielu problemów zdrowotnych. Mimo że wątroba posiada niezwykłe zdolności do samoregeneracji, przy takim bombardowaniu toksynami może nie dać sobie rady, dlatego też warto ją czasem wspomóc. Toksyny powinny co jakiś czas zostać wyeliminowane z organizmu, co odciążyłoby wątrobę, umożliwiając jednocześnie prawidłową pracę innych organów.

Detoksykacja organizmu jest więc niezwykle ważna. Oczyszczanie wątroby najlepiej zacząć od zmiany nawyków żywieniowych. Wystarczy ograniczyć konsumpcję toksycznych substancji i zacząć uprawiać więcej sportu. Istnieje też szereg wyjątkowo cennych produktów spożywczych, które w dużym stopniu mogą przyczynić się do jej regeneracji.

Produkty wspomagające oczyszczanie wątroby

1. Czosnek – wspomaga naturalny proces samooczyszczania się wątroby, dzięki dużej zawartości allicyny i selenu, a także pobudza enzymy odpowiedzialne za pozbywanie się toksyn oraz redukuje poziom złego cholesterolu.
2. Szpinak– posiada dużą dawkę chlorofilu, który pomaga neutralizować metale ciężkie, toksyczną chemię oraz pestycydy. Chlorofil stymuluje także wytwarzanie żółci, co pomaga w procesach detoksykacji wątroby.
3. Brukselka – odznacza się wysoką zawartością glukozynolanów, czyli związków siarki, które chronią organizm przed szkodliwymi substancjami chemicznymi i toksynami.
3. Zielona herbata – występujące w liściach zielonej herbaty katechiny wspierają funkcjonowanie wątroby i zapobiegają gromadzeniu się komórek tłuszczowych w organizmie.
4. Kurkuma – sprawia, że wątroba lepiej metabolizuje tłuszcze i łatwiej się regeneruje. Ma także działanie wspomagające enzymy, które ułatwiają wypłukiwanie niepożądanych substancji z organizmu.
5. Awokado – ten wyjątkowo bogaty w glutation owoc, skutecznie wspomaga wątrobę w usuwaniu toksyn.
6. Buraki – bogate źródło flawonoidów, a zwłaszcza glutationu, który wspomaga detoksykację wątroby i stymuluje jej działanie. Największy efekt dają jedzone na surowo – w sałatce lub w postaci soku.
7. Cytryna – cytrynian hamuje osadzanie się toksyn w naszym organizmie i jednocześnie wykazuje silne działanie moczopędne, co pomaga na szybsze i skuteczniejsze wypłukiwanie niepożądanych produktów przemiany materii z organizmu.

Aby przyspieszyć oczyszczenie wątroby należy pamiętać też o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Wypijanie od 6 do 8 szklanek wody mineralnej dziennie powinno pozytywnie wpłynąć na proces detoksykacji. Powinno się też za wszelką cenę unikać przetworzonych produktów spożywczych takich jak mąka czy cukier, ponieważ wątroba przekształca te składniki w niepożądany tłuszcz i cholesterol. Suplementy i leki przeciwbólowe również mogą mieć na nią negatywny wpływ – mogą ją znacznie obciążać, dlatego też warto w miarę możliwości ograniczyć ich stosowanie.