Strona główna » Blog » Porady » Len na zdrowie – siemię lniane, len mielony i olej lniany

Len na zdrowie – siemię lniane, len mielony i olej lniany

Produkty pochodzące z lnu bogate są w kwasy Omega-3. Warto wiedzieć, jaka jest między nimi różnica, kiedy należy ich używać i kto powinien ich unikać. Poniżej przedstawiamy główne właściwości tych produktów – warto wiedzieć, że len jest produktem o szeregu pozytywnych właściwości i nie sposób przedstawić ich w krótkim artykule, dlatego zachęcamy do zapoznania się ze stosowną literaturą.

Siemię lniane i len mielony

Wiele osób ma wątpliwości, czy jedno i drugie to w rzeczywistości ten sam produkt. Siemię lniane i len mielony są tym samym produktem, tylko podanym w innej formie. Siemię lniane, czyli ziarna lnu, częściej znajdziemy jako produkt apteczny, natomiast len mielony (często nazywany złocistym) łatwiej znaleźć na półkach sklepów spożywczych.

Właściwości zdrowotne siemienia lnianego:

  • Dzięki wysokiej zawartości kwasów Omega-3, nasiona lnu mogą z powodzeniem zastępować ryby w codziennej diecie.
  • Błonnik pokarmowy – w jednej łyżce znajduje się aż 3 g błonnika – co stanowi ok. 10% dziennego zapotrzebowania na błonnik.
  • Naukowcy wykazali także pozytywne działanie lnu na obniżenie poziomu cholesterolu dzięki wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych.
  • To źródło witaminy E, którą warto uwzględniać w diecie w przypadku miażdżycy i chorób serca.

Stosowanie siemienia lnianego

  • Odwar (kisiel) – zalewamy 2-3 łyżki siemienia w postaci ziarenek wodą i gotujemy ok. 15 minut. Pijemy przecedzony napój.
  • Napar – łyżeczkę lnu mielonego zalewamy wrzątkiem – wypijamy po wymieszaniu.
  • Nie należy przekraczać dziennej dawki – maksymalnie 3 łyżeczki.

Uwaga! Z uwagi na śladowe ilości cyjanowodoru, siemię lniane nie jest wskazane dla kobiet w ciąży.

Olej lniany

olej lniany własciwościOlej lniany produkuje się z nasion lnu, jest tłoczony na zimno – prozdrowotne właściwości ma wtedy, gdy tłoczony jest w temperaturze poniżej 50 stopni Celsjusza. Ma dość cierpki smak i zapach. To bogate źródło wielonasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. W 100 g mieści się ich ok. 68 g. Podobnie jak siemię lniane, również olej lniany zawiera znaczące ilości witaminy E, będącej jednym z najlepszych przeciwutleniaczy w żywności.

Wykazano także, że olej lniany wspomaga leczenie trądziku, sprawdza się także w kosmetykach do pielęgnacji ciała oraz włosów.

Profilaktycznie należy spożywać 2–4 łyżki oleju lnianego dziennie, ale ilość oleju lnianego spożywanego przez osobę na dobę powinna być kwestią indywidualną. Z uwagi na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych wielonasyconych, olej lniany należy przechowywać w zimnym, chłodnym miejscu.

Uwaga! Olej lniany stosuje się tylko na zimno – np. do sałatek, sosów, gotowanych warzyw. Już w sklepie warto zwrócić uwagę na miejsce jego przechowywania – powinien być trzymany w ciemnym, chłodnym miejscu. Pod wpływem wysokich temperatur olej lniany traci swoje prozdrowotne właściwości.