Strona główna » Blog » Porady » Mleka roślinne – czy są dobrym źródłem wapnia?

Mleka roślinne – czy są dobrym źródłem wapnia?

Osoby, które są w trakcie diety wykluczającej produkty mleczne, bądź decydują się na przejście na dietę wegańską, czy wegetariańską często martwią się tym, że ich organizm może odczuć skutki niedoboru wapnia w organizmie. Dla tych osób, które myślą, że rośliny nie dostarczają wystarczającej ilości tego związku, mamy dobrą wiadomość: istnieją rośliny, które mogą pomóc w utrzymaniu wapnia w organizmie na właściwym poziomie.

Ile wapnia dziennie powinno się spożywać

Każdy powinien spożywać od 1000 do 1200 mg wapnia dziennie. Niestety statystyczny Polak spożywa 50% zalecanej dawki. Najlepszym źródłem białka, które zawiera dużo wapnia jest krowie mleko, jednak nie wszyscy mogą pozwolić sobie na jego spożywanie. Można więc sobie wyobrazić, że osoby będące na dietach wykluczających lub znacznie ograniczających produkty mleczne, będą miały problem z utrzymaniem prawidłowego poziomu spożywanego wapnia. Istnieją jednak mleka roślinne oraz produkty zastępcze, dzięki którym możemy zaopatrzyć nasz organizm w odpowiednią ilość wapnia.

Mleka roślinne

Do takich produktów należą mleka roślinne. Jednym z nich jest mleko sojowe, jego jedna szklanka zawiera 14,5 g białka. Jest również źródłem witamin B, B6 oraz kwasu foliowego. Kolejne mleko zastępcze, to mleko migdałowe, które zawiera 2,2 g białka (w jednej szklance), a dodatkową jego zaletą jest regulacja wchłaniania cukrów. Mleko owsiane jest bogate w beta glukany oraz witaminy z grupy B, E i D. Zawartość białka w tym produkcie to 1,4 g na szklankę. Natomiast mleko kokosowe to źródło błonnika i kwasu foliowego, zawierające 4,8 g białka w jednej szklance. Średnio w szklance mleka roślinnego znajduje się od 200 do 300 mg wapnia. Istnieją również inne produkty, które dostarczają wapń.

Inne produkty roślinne bogate w wapń

rzepa jako źródło wapnia
Rzepa to 250 mg wapnia w szklance!

Do produktów bogatych w wapń należą również warzywa i owoce takie jak:

– rzepa (250 mg wapnia w 1 szklance)
– brokuły (95 mg wapnia w 1 szklance)
– jeżyny (40 mg wapnia w 1 szklance)
– czarne porzeczki (62 mg wapnia w 1 szklance)
– pomarańcza (50-60 mg wapnia)
– świeżo wyciskany sok pomarańczowy (300 mg wapnia w 1 szklance)

W diecie warzywno-owocowej, podczas ustalania planu posiłków, należy zatem uwzględnić powyższe produkty, aby wzbogacić ją w odpowiednią dawkę wapnia dziennie. Dzięki temu, nie uda nam się utrzymać post, dostarczając naszemu organizmowi właściwą ilość tego pierwiastka.